wtorek, 12 lipca 2011

TIRAMISU

Czas na deser!

 
TIRAMISU

6 jaj (sparzyć koniecznie)
120 gram cukru (2/3 szklanki)
400 gram serka Mascarpone
400 gram biszkoptów kocie języczki
gorzkie kakao, może być czekolada lub wiórki kokosowe do posypki - wszystko wg inwencji twórczej
dwie szklanki mocnej kawy (najlepiej z ekspresu), jeśli ktoś lubi słodkie może dodać cukru jak do picia

Najpierw zaparzamy mocną kawę, wstawiamy do lodówki albo czekamy aż ostygnie (możemy posłodzić, dodać słodkiego alkoholu jak Amaretto lub białego wina do smaku).
Żółtka jaj miksujemy z połową ilości cukru aż się rozpuści, potem dodajemy ser i dalej miksujemy. Białko z jajek ubijamy na sztywną pianę z resztą cukru, potem dodajemy pianę do masy z serkiem i delikatnie mieszamy łyżką na puszysty krem. Biszkopty zamaczamy w kawie dosłownie na moment i ciasno układamy na blaszce, następnie kładziemy część kremu i posypujemy kakao. Potem kładziemy ciasno kolejną warstwę biszkoptów tak, aby były pod kątem prostym w stosunku do poprzednich (w kratkę), ciasto wtedy będzie bardziej trwałe. Kładziemy resztę kremu i na 4-5 godzin wstawiamy do lodówki. Podajemy kawałki po posypaniu kawałka ciasta kakao. Smacznego!

To wersja na dużą blaszkę od ciasta, jeśli ktoś nie chce przesadzać z ilością, wystarczy połowa składników, ważne jest, żeby biszkopty były ciasno ułożone, żeby ciasto nie pływało, oczywiście można upiec samemu biszkopta i skropić kawą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Reklama (jawna i ukryta) nie jest tu akceptowana.